עורכי דין רשלנות רפואית

משפטי

למי ניתן לפנות לסיוע בעת חשד לקיום רשלנות רפואית

עולם החוק והמשפט מורכב מלא מעט תחומי התמחות, כאשר כל אחד מהם מאגד בתוכו עולם ומלואו של ידע ומושגים ההופכים אותו לתחום עיסוק בפני עצמו. אחת הטעויות הנפוצות המאפיינות לקוחות הפונים לייעוץ משפטי הוא יציאה מנקודת הנחה כי עורך דין מוסמך יכול לטפל בכל תחום ונושא, עצם התואר אותו הוא נושא.

למרות שהחוק אכן מתיר לכל עורך דין שהוסמך על ידי לשכת עורכי הדין בישראל לטפל, לייצג ולהיות חתום על מסמכים בכל תחומי המשפט, לתחום ההתמחות, העיסוק העיקרי והידע ישנו ערך שלא יסולא בפז.

בפניה לרופא בגין התקררות או מחלה קלה אחרת רופא המשפחה יספק את האבחון, הייעוץ והטיפול באופן מהיר ועל פי רוב נכון. יחד עם זאת, בהתמודדות עם מחלת הסרטן הרי לא יעלה הדעת לפנות לאורתופד, רופא עור או כל רופא שאינו אונקולוג מומחה בתחומו. בדומה לכך גם בתחום המשפטי פניה לעורך דין אזרחי לטיפול בתהליך פלילי או לעורך דין העוסק בדיני עבודה להסדרי גירושין ומשמורת, משולה לוויתור מראש.

בזכות ראיית זכויות החולה וקביעתם באמצעות חוק זכויות החולה, קיים חיבור עמוק בין עולם הרפואה לעולם החוק והמשפט. רפואה משפטית היא מונח שגור ומוכר כמו גם עורכי דין רשלנות רפואית העוסקים בהיבטים הקפדניים ביותר של זכויות החולה והפרתן, במסגרת החוק.

כל חשד לקרות מקרה של התרשלות רפואית מחייב פניה והתייעצות מיידית עם עורך דין מומחה בתחום. אין משמעות הדבר כי עורך הדין ימהר להפנות תביעה כנגד המוסד הרפואי אל הערכאות המשפטיות, אולם התייעצות זו בכוחה לכוון את המטופל לדרכי אגירת המידע, פניה לרופאים מומחים וגיוס חוות דעת וקבלת טיפולים משקמים. כל אלו יהוו את בסיס התביעה בעתיד לבוא.

ידוע כי השוק במדינת ישראל מוצף בעורכי דין, וכמעט כל אדם מכיר בדרך זו או אחרת עורך דין: בן הדוד, השכן, מכר בעבודה וכדומה. בניהול תביעת רשלנות רפואית לרקע ולניסיון של עורך הדין משמעות משפיעה ואף מכרעת, ועל כן חשוב שלא להתפשר על עורך דין שאינו מומחה בתחום.

חובת ההוכחה

על מנת להוכיח רשלנות רפואית לא די להציג כי התנהלות הרופא / או הצוות הרפואי המטפל לא הייתה תקינה.

רשלנות רפואית מוגדרת בחוק כסטייה מרמת הזהירות הנדרשת בעת מתן שירותים רפואיים למטופל. בעצם בחינת מידת הזהירות, מפריד החוק בין טיפולים רפואיים שכשלו מסיבות שונות מאלה שלא צלחו או גרמו נזק מיותר בשל התנהלות לא אחראית של הצוות הרפואי.

נוסף להוכחה של סטייה ממידת הזהירות הנדרשת, תביעה בגין רשלנות רפואית מחייבת גם הוכחת נזק והצבעה על קשר ישיר בין השניים. מדובר בסיטואציה מורכבת במסגרתה מוטלת חובת ההוכחה על התובע ועו"ד רשלנות רפואית המכירים היטב את המערכת המשפטית ודרישותיה ידעו לכוון נכונה את הלקוח לחוות הדעת ואנשי המקצוע המתאימים לחבר בין הקצוות הללו.

האם נכון לתבוע בגין כל נזק שנגרם?

אחד המרכיבים המשפיעים על ההחלטה האם להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית, הוא הערכת הנזק והפיצויים המוערכים ביחס למאמצי ועלויות התביעה.

תביעות רשלנות רפואית הן בין התביעות היקרות הקיימות, וזאת בשל עלויות מימון חוות דעת רפואיות יקרות לצד עלויות אגרות בית המשפט ושכר טרחת עורך דין (לעתים מתבסס על הצלחת התביעה), ובמקרים בהם הנזק שנגרם בעקבות הרשלנות הרפואית אינו כרוני כי אם ארעי, ייתכן והגשת התביעה פשוט אינה משתלמת.

תפקידם של עורכי דין רשלנות רפואית

עולם החוק והמשפט כולל מורכבויות רבות, סעיפי חוק ותיעודי פסיקה בכל תחום ותחום, אשר לכל אלה השפעה על הראייה של המערכת המשפטית כולה. בחירה בעורך דין ללא תחום התמחות שלוקח על עצמו מכל הבא ליד או לחילופין עורך דין שעיקר עיסוקו הוא בתחום שונה מרשלנות רפואית תהיה בחירה לא מקצועית ולא אחראית שעשויה להוות גורם מכריע על תוצאות התביעה.

מקרי תביעה של רשלנות רפואית אשר הגיעו לפתחו של בית המשפט יידרשו מעורך הדין המטפל ידע ומיומנות רבים. מטבע הדברים הצד שמנגד יעשה ככל שביכולתו להגן על שמו הטוב ולהימנע מתשלום פיצויים כבדים, ולצורך זה ייעזר בכל הכלים העומדים לרשותו: ידע רפואי של מומחי הארגון, רשומות רפואיות אשר נוהלו על ידו וחוות דעת חיצוניות.

עורכי דין רשלנות רפואית המייצגים את התובע יידרשו לחקור עדים מקצועיים, ביניהם מומחים רפואיים, תוך הבנה יסודית של המושגים והמונחים שיעלו במסגרת החקירה.

כמו כן נדרש מעורכי הדין העוסקים בתחום הרשלנות הרפואית לגייס ולהכין עדים מומחים לטובת הוכחת הרשלנות האמורה, הנזק והקשר בין השניים.

עורכי דין רשלנות רפואית מנוסים ידעו גם מתי כדאי יהיה להימנע מהליך משפטי ארוך, יקר ומסועף ויספקו ללקוחותיהם מסלול מקוצר לקבלת פיצוי באמצעות פניה לחברה המבטחת של המוסד הרפואי האמור.

מוסדות רפואיים פרטיים או ציבוריים, בתי חולים גדולים או מרפאות פרטיות, אינם ששים לעמוד אל מול שערי בית המשפט תחת האשמה ברשלנות רפואית, גם לא בסיטואציות בהן הם מאמינים כי פעלו כשורה או לחילופין כי לתובע אין את הנדרש להוכחת רשלנות רפואית. פניה למסלול של הסדר במשא ומתן עשויה לשרת נאמנה את שני הצדדים:

המוסד הרפואי יימנע מתביעה שתביא ליחסי ציבור שליליים ותהליך משפטי יקר במקרה הטוב ולחובת פיצויים מהותיים במקרה הפחות טוב.

התובע יזכה להכרה מסוימת באחריות מטעם המוסד המטפל ולפיצוי מיידי ללא החובה להוכחה משפטית מורכבת, ארוכה ויקרה.

בתחומים רפואיים רבים מתרחשים מדי שנה מקרים רפואיים המונחים לפתחו של בית המשפט בבקשה לקבוע כי מדובר ברשלנות רפואית ולחייב את המוסד הרפואי הנתבע בתשלום פיצויים.

תחומי הרפואה הנפוצים בתביעות רשלנות רפואית הם ניתוחים והליכים כירורגיים, טיפולי שיניים, פה ולסת, טיפולים קוסמטיים ואסתטיים ותחום מעקב היריון ולידה. כל אחד מן התחומים הללו כולל ידע רב ומורכבויות, ובשוק הרפואי משפטי פועלים מומחים בלתי תלויים אשר בתהליך בחינת רשומות רפואיות ומסמכים, גביית עדויות וביצוע בדיקות רפואיות ותפקודיות מטעמם מספקים חוות דעת.

מומחים אלו יכולים לשכור תובעים ונתבעים כאחד, כאשר האתיקה המקצועית והחוק מחייבים אותם לנאמנות לאמת הרפואית גרידא, כפי שהם רואים אותה. במידה ומול בית המשפט עומדות דעות מומחים סותרות, הוא רשאי בזימון מומחה מטעמו להכריע בין חוות הדעת.

לא בכדי מדובר בהליכים משפטיים מורכבים וארוכים, העשויים להימתח על פני שנים ארוכות. עו"ד רשלנות רפואית מנוסים ומומחים לא יסתפקו בעבודה עם מומחים רפואיים ידועים בתחומם אלא יתנו משקל גם לשאלת המחויבות והזמינות של אותם מומחים, גורם שעשוי לעכב או לקדם את ההליך המשפטי.

כמו בכל שוק חופשי, הדרך הטובה ביותר לשכור את שירותיו של עורך דין בתחום הרשלנות הרפואית הוא על בסיס המלצות. השיטה הישנה והטובה הקרויה "מפה לאוזן" עודנה השיטה הטובה יותר, כאשר הרשת הרחיבה את גבולות הפה והאוזן להמלצות הגולשים הרבים באתרים וברשתות החברתיות, היה ולא עלה בקרב חוג המכרים והמשפחה שם של עורך דין בתחום.

יש להתעניין ולשאול בנוגע לשנות הוותק של עורך הדין בתחום וניסיונו ולא לחשוש מחיפוש בגוגל אודותיו, תוך קריאה מעמיקה והתרשמות מתיקי רשלנות רפואית אחרים אותם ניהל.