גמילה מהימורים

בריאותי

גמילה מהימורים נשמעת כמו משהו שנדרש לאנשים מאוד "מסוימים", בעיקר כאלה ש"מקורבים" לעולם התחתון, אך המציאות היא שרוב המכורים להימורים מגיעים מכל שכבות החברה, נשים וגברים, מכל התרבויות ובכל הגילאים.

מספר המתמכרים להימורים עולה בכל שנה והגילאים יורדים. אנשי מקצוע מדווחים על מהמרים יותר ויותר צעירים שנזקקים לעבור גמילה מהימורים.

  • כיצד יתכן שרבים כל כך מגיעים להתמכרות שדורשת גמילה מהימורים?
  • האם האשם הוא בחינוך? בהורים?

ניתן לומר שה "אשם" נעוץ בעיקר בגישה הקלה ובזמינות של רוב סוגי ההימורים.

אם בעבר הרחוק על מנת להמר נדרש היה להגיע לבתי קזינו נדירים או לחדרים אחוריים ושמורים היטב של מועדונים מסוימים, הרי שכיום צריך פשוט… להדליק את המחשב הנייד בחדר ולהתחבר לאינטרנט.

גמילה מהימורים בשלב מאוחר של ההתמכרות

בעיקרון רוב סוגי ההימורים אינם חוקיים בישראל. ישנם כמה סוגים של הימורים מאושרים המוסדרים בחוק. הם מתפרסמים בכל מדיה אפשרית, עם אזהרה שהם עלולים למכר: טוטו, לוטו, פיס, חיש גד ודומיהם. כולם הימורים לכל דבר, כולם ממכרים, בחסות המדינה.

התמכרות להימורים נחשבת למורכבת: אין לה סממנים גופניים נראים לעין כמו בהתמכרויות לאלכוהול או לסמים וקשה יותר לגלות אותה, לכן בדרך כלל המתמכר יגיע לתהליך גמילה מהימורים בשלב מאוחר יחסית, לרוב כשהוא כבר שקוע עמוק בבוץ.

בדומה לכל התמכרות, המתמכר עצמו משוכנע ש "לו זה לא יקרה". הוא אינו זקוק לעבור גמילה מהימורים, מפני שהוא מסוגל להפסיק בכל רגע שירצה בכך.

טוב, אז רק עוד הימור אחד. אחרון ודי.

מתי נדרשת גמילה מהימורים?

הימורים מעלים את האדרנלין בגוף, גורמים לריגוש והמהמר מרגיש שהוא נמצא בשליטה – לעיתים קרובות זה בניגוד מוחלט למה שקורה בחייו.

רוב ההימורים מסתיימים כמובן בהפסד, אך כל "סיבוב" מוצלח מספק דלק לעוד סבבים רבים, זאת בעיקר מהסיבה שמהמר כפייתי מקבל את הריגוש מעצם ההימור, ללא תלות בתוצאה.

גמילה מהימורים מתאפשרת רק לאחר תהליך הכרה של המתמכר בהתמכרות שלו.

אחת מהשיטות לשכנוע עצמי של המהמרים שהם "אינם מכורים" היא שלדעתם לאחר מספר מסוים של הפסדים "חייב להגיע" רווח. וכך ממשיכים להמר שוב ושוב.

זו אכן שיטה בדוקה – "להרוויח" תהליך של גמילה מהימורים כפייתיים.

ניתן לזהות מתמכרים להימורים. אם חבר או בן משפחה לפתע:

  • סובל ממצבי רוח קיצוניים שבין דיכאון לשמחה מתפרצת
  • מתבודד ומסתגר, נוהג לעיתים בתוקפנות
  • מתקשה לתפקד כרגיל בבית ובעבודה
  • "מגלגל" כספים רבים

זה חייב להדליק אצלכם נורת אזהרה – פנו מיד להתייעצות עם פסיכיאטר מומחה להתמכרויות על מנת לבדוק האם מדובר בהתמכרות להימורים, ואולי כך תסייעו לו לעצור את ההתדרדרות ולהתחיל תהליך מקצועי נדרש של גמילה מהימורים.

גילוי מוקדם מקל על הגמילה מהימורים

ככל שההתמכרות תתגלה מוקדם יותר כך תהליך הגמילה מהימורים יהיה מורכב פחות.

בפועל רוב ההתמכרויות להימורים מתגלות רק לאחר שנגרם נזק כלכלי, משפחתי וחברתי עמוק, כך שתהליך הגמילה מתחיל ממקום די נמוך.

על מנת להגדיל את סיכויי ההצלחה של גמילה מהימורים יש חשיבות רבה לפנות אך ורק לאיש מקצוע מיומן בלבד – פסיכיאטר שמתמחה בהתמכרות להימורים באופן ספציפי, ויש לו הצלחות מוכחות בתחום.

תהליך גמילה מהימורים מורכב מטיפול משולב בגורמים השונים שהובילו להתמכרות ומותאם באופן אישי לכל מכור. התהליך כולל:

  • טיפול נפשי בגורמים שהובילו להתמכרות
  • טיפול התנהגותי לשליטה במצבים המובילים להתמכרות
  • טיפול תרופתי התומך בגמילה מהימורים
  • תרפיה קבוצתית עם נגמלים אחרים במצב דומה

כחלק מתהליך הגמילה מהימורים הפסיכיאטר שמומחה להתמכרויות ידאג כמובן לתמיכה מקצועית ויספק הכוונה לצורך השיקום גם למעגל המשפחתי והחברתי הקרוב של המהמר.